Almanya’da kurulan Türk firmaların sayısında yüzde 30’dan fazla artış oldu

DÜNYA gazetesinin NRW Invest Türkiye ile 18’incisini İnegöl’de düzenlemiş olduğu “Dış Yatırımlar Paneli”nde, Almanya’nın şyapım Ren-Vestfalya eyaletinde yatırımın şirketlere sağladığı avantajlar ve olanaklar ele alındı.

Esra ÖZARFAT

şimal Ren-Vestfalya Eyaleti’ndeki yatırım olanakları İnegöllü sanayici ve iş insanoğluına anlatıldı. Panelde mevzuşan NRW Invest Türkiye Temsilcilik Müdürü Dr. Adem Akkaya, geçen yıl eyalette NRW vesilesiyle 46, bu yıl 60’tan fazla firmanın kurulduğunu belirterek, ivmenin önümüzdeki yıllarda artacağını vurguladı.

DÜNYA Gazetesi ve şyapım Ren-Vestfalya Eyaleti’nin Ekonomik Kalkınma Ajansı NRW Invest işbirliğinde düzenlemiş olduğu ‘Türk Dış Yatırım Paneli’nin 18’incisi İnegöl ticaret ve sanayi Odası’nın (İTSO) ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Moderatörlüğünü DÜNYA Gazetesi Genel gösterim Koordinatörü Talip Aktaş’ın yaptığı panele İTSO Meclis Başkanı Mahmut Demirtaş’ın yanı sıra İTSO yönetim kurulu üyeleri ile sanayici ve iş insanoğluı katıldı. Panelde NRW Invest Türkiye Temsilcilik Müdürü Dr. Adem Akkaya, Uluslararası Vergi Hukuku Uzmanı YMM Cevdet Koçaş ile Emili Avukatlık Bürosu Av. Dr. Abdullah Emili bilgilendirmelerde bulunmuş oldu.

İnegöl, Türkiye’ye rol model oluyor

Toplantının açılışında mevzuşan İTSO Meclis Başkanı Mahmut Demirtaş, İnegöl’ün 3 organize sanayi bölgesi, 1 milyar doları aşan ihracatı ile önemli sanayi yatırımlarını bünyesinde barındırdığına işaret etti. 2018 senesinde İnegöl’ün 600 milyon doların üzerinde dış tecim fazlası vererek Türkiye için model ekonomi şehri olma geleneğini sürdürdüğüne dikkat çeken Demirtaş, “İnegöl’de tecim ve endüstri Odası’na kayıtlı üye 4 bin 285 tüccar ve sanayici, Esnaf ve Sanatkârlar Odalarına üye 6 bin 24 esnaf etkinlik göstermektedir. İnegöl’de toplam 15 bin 862 vergi mükellefi bulunmaktadır. İnegöl bu mevcut potansiyeli ile Türkiye’nin önemli bir endüstri ve ihracat merkezi konumunda” dedi.

Türk start-up’lar için fırsatlar var

NRW Invest Türkiye Temsilcilik Müdürü Dr. Adem Akkaya, Düsseldorf ve çevresindeki 500 kilometrelik yarıçapta 160 milyondan fazla tüketicinin yaşamış olduğuna işaret ederek, bu nüfusun Avrupa Birliği nüfusunun 3’te birinden fazlasına, satın alma enerjisinin de yüzde 45’ine hitap ettiğini açıkladı. Akkaya, eyalette Türkiye’den göç eden 23 bin kişinin kendi işini meydana getirdiğinı, 120 binden fazla istihdam sağlamış olduğunı ve 11 milyar euro’nun üzerinde ciro gerçekleştirdiklerini belirterek, buradaki Türk topluluğunun göçmenlerin yaptığı işlerin çok ötesine geçerek tecim, üretim ve mühendislik, hukuk şeklinde nitelikli alanlarda hizmet verdiğini dile getirdi. Almanya’nın Türkiye’ye olan ihracatının yüzde 20’sinin kuzey Ren Vestfalya’dan yapıldığına dikkat çeken Akkaya, Türkiye’nin Almanya’ya olan ihracatının da yüzde 25’e yakın kısmının bu eyalete yapıldığını aktardı. Geçen yıl NRW Invest rehberliğinde eyalette 46 şirket kurulduğuna değinen Akkaya, bu yıl 60 firmayı geçtiklerini, bu ivmenin önümüzdeki yıllarda artacağını belirtti. Adem Akkaya ek olarak eyalette Türk start-up’lar için de fırsatlar olduğuna vurgu yaptı.

Alman şirketi olunca kapılar açılıyor

Uluslararası Vergi Hukuku Uzmanı Y.M.M. Cevdet Kocaş, firmaların gelecekte var olabilmek için global pazarda yer alması gerektiğine vurgu yaparak, “Alman şirketi olduğunuzda yabancılara hukuki güvence verebiliyorsunuz. Alman şirketi olunca açılmayan kapıları açabiliyorsunuz” diye konuştu. Kocaş, yatırım yapmadan önce ciddi bir pazar ve ihtiyaç araştırmasının yanı sıra teknik ve hukuksal araştırma de yapılması icap ettiğini söylemiş oldu. Avukat Abdullah Emili ise Almanya’nın nitelikli iş gücüne fırsat kapılarını sonuna kadar açan bir ülke olduğuna işaret etti. İş hukukuyla ilgili bilgiler veren Emili, süreli yada sınırsız iş sözleşmelerinin ne olursa olsun yazılı yapılması gerektiği uyarmasında bulunmuş oldu.

Yurt dışına giden yatırımlarda artış

DÜNYA Gazetesi Genel gösterim Koordinatörü Talip Aktaş ise dünyada küresel rekabetin dayatmasıyla ciddi bir ana para hareketi yaşanmış olduğuna işaret ederek, 2018 yılında dünya genelinde dış yatırım hacminin 1.4 trilyon dolar bulunduğunu bildirdi. Türkiye’den yurt dışına giden yatırımlarda artış kaydedildiğinin altını çizen Talip Aktaş, 2012–2019 senelerı arasında yurtdışına giden direkt yatırımların, gelen direkt yatırımların yüzde 29 seviyesine ulaşmış olduğunı, Türkiye’ye dışarıdan gelen her 100 dolarlık yatırıma karşı Türkiye’den de yurt dışına 29 dolarlık yatırım gittiğini aktardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir