Plastik Poşetin Kullanım oranı Büyük Oranda düştü

Plastik poşetlerin 1 Ocak’tan itibaren ücretlendirmesiyle kullanım oranı yüzde 77,27 düşerken, 11 ayda averaj 150 bin ton plastik tasarrufu sağlandı.

AA muhabirinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkililerinden aldığı bilgiye bakılırsa, dünyada her yıl 5 trilyon tane plastik poşet kullanılıyor.

Türkiye’de ise 2019’a kadar yılda 35 milyar tane plastik poşet piyasaya sürülüyor ve fert başına ayda ortalama 35 plastik poşet kullanılıyordu.

Çaşfakat ve Şehircilik Bakanlığınca, 1 Ocak’tan itibaren başlatılan plastik poşetlerin ücretli olması uygulamasıyla, kullanım yüzde 77,27 oranında düştü. Aylık averaj 35 olan fert başı poşet kullanım adedi 10’a kadar geriledi.

Avrupa Birliği üyesi ülkelerden Hırvatistan, Çekya, Estonya, Fransa, Yunanistan, İrlanda, Lüksemburg, Hollanda, Slovakya, Slovenya, İsveç, İngiltere ve İskoçya’da da plastik poşetlerden ücret alınıyor.

  • Plastik poşet üreticilerine 121 bin 411 lira ceza

Plastik poşetlerin ücretlendirilmesiyle, 11 ayda ortalama 150 bin ton plastik kullanımının önüne geçildi. Buna bağlı olarak ortalama 6 bin ton sera gazı salınımı önlenmiş oldu.

Bakanlık tarafınca ülke genelinde 2 bin 160 plastik poşet denetiminde, kurallara uymayan marketlere ve plastik poşet üreticilerine 121 bin 411 lira ceza kesildi.

  • Barkodsuz poşet satışı 30 Haziran’dan itibaren yasak

Bakanlık, yıl içinde “Plastik Poşetlerin Ücretlendirilmesine İlişkin Usul ve Esaslar”da da düzenleme yaptı.

Düzenlemeyle gümrüksüz satış mağazalarındaki poşetler ücretsiz hale getirildi. Tekstil, oyuncak, elektronik, unlu mamul, giyim, besin şeklinde ürünlerin toptan yada perakende satışının yapıldığı market, bakkal, kantin, pastane, züccaciye, tuhafiye, restoran, kafe, nalbur ve benzeri yerlerdeki belirli poşetler için de ücretsiz satışın geçerli olması sağlandı.

Değişiklik ile plastik poşetlerin kalınlığının değişkenlik gösterebileceği göz önünde bulundurularak yüzde 10’luk sapma oranı, Bakanlık tarafınca “hoşgörü hisseı” olarak kabul edildi.

Marketlere, barkodlu poşete geçiş için 30 Haziran’a kadar süre tanındı. Sürenin dolması ile barkodsuz poşet satışı da yasak hale geldi.

Bakanlık ilgili sektör temsilcilerinin görüşünü de dikkate alarak 2020 için plastik poşetlerin satış ücretlerinde zam yapmama kararı aldı.

  • Depozito uygulaması 2021’de başlıyor

Bakanlık özellikle plastik, cam ve metal içecek ambalaj atıklarının etkin bir halde toplanmasıyla sanayiye kaliteli hammadde sağlayarak ithalatı ve cari açığı azaltacak, bertaraf edilen atık miktarının azaltılmasına yönelik “depozito uygulaması”nı 1 Ocak 2021’den itibaren mecburi hale getirecek.

Uygulamanın ekonomik ve çevresel faydaları yanında ek istihdam olanakları yaratması da öngörülüyor.

Türkiye’de piyasaya sürülen senelik ortalama 50 milyar içecek ambalajı için depozito uygulamasının bilgilerinı netleştirmek ve depozito sisteminin Kamu Özel İşbirliği (KÖİ) modeliyle oluşturulmasının uygunluğunu belirlemek amacıyla İstanbul Teknik Üniversitesi ile protokol imzalandı.

İçecek ambalajlarının tüketicilerden toplanması, depolanması, taşınması ve geri dönüşümlerinin sağlanmasına yönelik çalışmalar ise devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir